آخرین مقالات

کارتریج چیست و شارژ کارتریج چگونه است؟

آخرین مقالات

کارتریج چیست و شارژ کارتریج چگونه است؟

کارتریج عضو جدانشدنی از هر نوع پرینتر، چه پرینتر­های جوهری و چه پرینترهای لیزری است و نقش مهمی در پرینتر دارد. کارتریج در واقع مخزنی است که در داخل پرینترهای جوهری و پرینترهای لیزری قرار می‌گیرد و به نوعی تامین کننده جوهر پرینتر است. یکی از ویژگی‌های مهم کارتریج‌ها امکان شارژ مجدد آن است. ما در ادامه این مقاله سعی کردیم شما را تا حدودی با کارتریج و نکات قابل توجه در مورد شارژ کارتریج آشنا کنیم.

کارتریج‌­ها چه انواعی دارند؟

کارتریج­ها بسته به نوع پرینتر مورد استفاده، دو نوع کلی دارند که البته هر کدام از آن‌ها به انواع فرعی‌تر تقسیم می‌شوند. اگر از پرینترهای جوهرافشان استفاده می­کنید، باید کارتریج جوهری (ink cartridge) استفاده کنید و اگر پرینتر شما لیزری است، کارتریج لیزری و یا تونری (toner cartridge) مورد نیاز شما خواهد بود. البته باید خاطرنشان کنیم که خود این کارتریج­ها نیز در اشکال مختلف عرضه می­شوند و کیفیت آنها نیز معمولاً تفاوت­‌هایی با یکدیگر دارند.

تفاوت عملکرد کارتریج­های لیزری و جوهری در چیست؟

عملکرد کارتریج لیزری و کارتریج جوهری متفاوت است. در پرینترهای جوهری یا جوهرافشان، کارتریج­‌ها عمل چاپ را با پاشیدن جوهر روی کاغذ انجام می­دهند. به این صورت که جوهرهای مشکی و یا رنگی با هم ترکیب می­شوند و سوزن­‌هایی که بر روی هد پرینتر وجود دارند، اسناد را بوجود می­‌آورند. به این نوع چاپ، چاپ پیزو و یا ترمال هم می­گویند.

عملکرد کارتریج در پرینترهای لیزری به شکل مغناطیسی است. بعد از آنکه کارتریج، تونر را جذب کرد، توسط عملیات مکانیکی، پودر را روی کاغذ می­ریزد.

نکاتی در مورد کارتریج‌­های جوهری:

نکاتی در مورد کارتریج‌­های جوهری:

 • کارتریج‌های جوهری همراه با محفظه­‌ای در داخل پرینتر جوهری قرار می­گیرند و جوهر را در داخل خود نگه می­دارند. این کارتریج­‌ها، یک یا چند مخزن برای نگه­‌داری جوهر دارند که توسط اتصالات الکترونیکی، با پرینتر ارتباط برقرار می­کنند.
 • در کیت رنگی کارتریج جوهری، سه رنگ آبی، قرمز و زرد وجود دارد. یک رنگ سیاه نیز همراه با آنها موجود است که برای چاپ تصاویر مشکی رنگ مناسب می­باشد. البته بعضی از آنها یک رنگ مشکی مرکبی را نیز تولید می­کنند که برای نوشتن متون توصیه نمی­شود.
 • گنجایش کارتریج جوهری در مقایسه با کارتریج لیزری کمتر است.
 • کارتریج­ جوهری به دلیل آنکه کارتریج مشکی را با کیت سه رنگ اصلی پرینتر ترکیب می­کند، سرعت چاپ را در پرینترهای جوهری پایین می­آورد.
 • شارژ کارتریج جوهری کمی مشکل است و می‌تواند به دستگاه پرینتر آسیب وارد کند.

 

نکاتی در مورد کارتریج­‌های لیزری:

 • تونری که در کارتریج­‌های لیزری استفاده می­شود، به شکل پودر است که گرما آنها را روی کاغذ ثابت نگه می­دارد.
 • کارتریج­های لیزری در مقایسه با کارتریج­های جوهری، عمر بالاتری دارند و کیفیت­شان بهتر است و اگر آنها را دور از دما یا محیط مرطوب قرار دهید، آسیبی نمی­بینند.
 • کارتریج­‌های لیزری را می­توانید چندین بار شارژ کنید و نگه­داری از آنها خیلی ساده­تر است.

تونر چیست؟

تونر به شکل پودر فشرده شده است که غلظت بسیار بالایی دارد و به شکل مغناطیسی ساخته شده است و با قرار گرفتن در داخل مخزن کارتریج، عمل چاپ را انجام می­دهد. از تونر در کارتریج­هایی که برای پرینترهای رنگی و سیاه و سفید ساخته شده‌اند، استفاده می­شود.

نکاتی در مورد نگه داری از کارتریج

هر دو نوع کارتریج لیزری و جوهری را باید در مکان و شرایط مناسبی نگه­داری کنید تا با خرابی زود هنگام آن‌ها مواجه نشوید.

هیچوقت کارتریج­‌ها را مقابل نور خورشید، گرد و غبار و جلوی پنجره قرار ندهید. کارتریج­‌ها باید در جای خشک­ و بدون نور نگه­‌داری شوند. حواستان باشد که آنها را برای زمان طولانی به یک طرف قرار ندهید. زیرا جوهر آن‌ها در یک سمت جمع می­شود و چاپ درستی صورت نمی‌گیرد.

دمای سرد نیز می‌تواند به کارتریج آسیب بزند. اگر جوهری باشد، جوهر کارتریج از آن جدا خواهد شد. اگر لیزری باشد، تونر دچار افت کیفیت می­شود. بهترین مکان نگه­داری کارتریج­‌ها، داخل یک محفظه در بسته یا یک پلاستیک است.

نکات نگه­داری کارتریج جوهری در یک نگاه:

 • از کارتریج جوهری، فقط در هنگام استفاده از پرینتر استفاده کنید. بعد از اتمام کار، آن را خارج کرده و در یک محفظه قرار دهید و در آن را نیز ببندید.
 • برای اینکه کارتریج خشک نشود، بعد از اتمام کار و قرار دادن در داخل محفظه، یک دستمال مرطوب نیز داخل محفظه بگذارید. بهتر است یکبار در هفته از کارتریج استفاده کنید تا دیرتر خشک شود.
 • کارتریج باید به شکل وارونه در داخل محفظه در بسته قرار بگیرد.
 • شارژ کارتریج جوهری را بلافاصله بعد از تمام جوهر آن انجام دهید.
 • وقتی پلمپ کارتریج جوهری را باز می­کنید باید سریعاً استفاده از آن را اغاز کنید چون بلافاصله خشک می­شود و دیگر قابل استفاده نیست.

نکات نگه­داری کارتریج لیزری در یک نگاه:

 • کارتریج لیزری را برای مدت طولانی بدون استفاده رها نکنید. چون کارتریج فرسوده می­شود و بعد از چاپ، پس­زمینه­‌های تاریک و روشنی روی کاغذ خواهید دید.
 • اگر از پرینتر لیزری استفاده می­کنید، به جنس و نوع کاغذ توجه داشته باشید. زیرا در افزایش عمر کارتریج و داشتن کیفیت مناسب چاپ، بسیار مهم است.
 • برای آنکه پودر تونر به هم نچسبد و دستگاه هنگام کار قفل نکند، باید کارتریج لیزری را به دور از رطوبت نگه دارید. در غیر اینصورت قطعات داخلی کارتریج آسیب جدی می­بینند.
 • قطعات داخل کارتریج را تمیز نگه دارید و در هر بار شارژ کارتریج، پودر باقی­ مانده در داخل آن را خالی کنید.

شارژ کارتریج‌ها به چه معناست؟

اگر هنگام چاپ متوجه شدید که چاپ شما کمرنگ است یا کلاً چاپی صورت نمی­گیرد، ممکن است موادی که در داخل کارتریج وظیفه چاپ را بر عهده داشتند، تمام شده باشد. در این صورت، دو راه پیش روی شما قرار می­گیرد. راه اول آن است که کارتریج را تعویض کنید و راه دوم، شارژ کارتریج است.

مزیت تعویض کارتریج این کار این است که صاحب کارتریج با کیفیت­تری می­شوید. اما هزینۀ آن نیز برای شما زیاد خواهد بود و اگر به این رویه ادامه دهید، ممکن است هزینۀ یک سال تعویض کارتریج، از هزینۀ کل پرینتر شما بیشتر شود. البته در پرینترهای جوهری بهتر است بعد از اتمام کارتریج به تعویض آن فکر کنید.

شارژ کارتریج در پرینترهای لیزری بیشتر صورت می­گیرد که این کار با توجه به کیفیت تونر، برند و نوع پرینتر می­تواند به دفعات صورت بپذیرد و دیگر مجبور نیستید کارتریج جدید بخرید.

شارژ کارتریج‌ها به چه صورت انجام می­گیرد؟

شارژ کارتریج‌ها به چه صورت انجام می­گیرد؟

اگر در این زمینه متخصص نیستید اکیداً توصیه می­کنیم که این کار را به دست متخصص بسپارید. در غیر این صورت به پرینتر خود آسیب‌های جدی وارد خواهید کرد.

برای انجام شارژ کارتریج، ابزار مخصوصی احتیاج است که شامل این موارد می­شود:

 • متناسب با پیچ استفاده شده در کارتریج، پیچ­‌گوشتی مناسب لازم است.
 • چیپست جدید که در زمان شارژ کارتریج‌ها باید عوض شود. در غیر اینصورت حتی بعد از عوض کردن تونر، خطای install toner را مشاهده خواهید کرد که یعنی تونر نمی­تواند کارتریج را بشناسد.
 • درام که در هر بار شارژ، باید بررسی شود که آیا خط و خشی روی آن وجود دارد یا خیر. اگر آسیب دیده بود، مجبور به تعویض آن هستید در غیر این صورت نیازی به تعویض آن ندارید.
 • فرچه که برای پاک کردن محفظۀ کارتریج استفاده می­شود. البته مراکزی که به شکل تخصصی شارژ کارتریج‌ها را انجام می­‌دهند، از وکیوم بجای فرچه استفاده می­کنند. این کار باعث می­شود محفظه کاملاً تمیز شود و تونر با کیفیت بالاتری کارکرد خود را نشان دهد.

 

در انتها دقت داشته باشید که کارتریج باید با توجه به نوع پرینتر شما و مدل آن انتخاب شوند. بهتر است هنگام خریدن پرینتر، نوع جوهر به کار رفته در کارتریج را نیز بشناسید.

 

باز هم تاکید می‌کنیم که اگر در زمینۀ شارژ کارتریج تخصصی ندارید، بهتر است آن را به دست یک متخصص بسپارید. در غیر این صورت پرینتر و کارتریج شما آسیب خواهد دید و چاپ خوبی نخواهید داشت.

چه قدر این پست برای شما مفید بوده است؟

برای رای دادن روی ستاره ها کلیک کن!

متوسط امتیاز دهی 0 / 5. تعداد رای: 0

اولین نفر برای رای باش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.
Call Now Buttonتماس سریع
×

سلام و احترام،

کاربر گرامی با کیلیک روی منوی زیر میتوانید از پشتیبانی سریع واتس آپی استفاده نمایید.

× واتس آپ